Застосування води активно практикується в індійській і японської медицині не тільки для профілактики, але і для лікування різних захворювань. Позитивний ефект від прийому препаратів і терапії допоможе помітно посилити лікування водою.

Відео, про її лікувальні властивості, настільки високо оцінених східною медициною, Ви можете знайти на нашому сайті. Головне - розуміти, що в лікувальних цілях можна використовувати тільки очищену воду, що не містить сумнівні домішки і консерванти.

Японська методика лікування водою допомагає боротися з цілим рядом захворювань, починаючи від банальної головного болю, і закінчуючи діабетом, хворобами серця і недоброякісними пухлинами. Так, лікування раку водою (теплою, очищеною) має на увазі наступний порядок дій:

  • Випити маленькими ковтками 4-6 склянок води по 250 мл відразу після пробудження.
  • Сходити в туалет і скинути відходи, що утворилися від вчорашньої їжі;
  • Чи не пити і не їсти протягом 2 годин, використовувати всю ранкову воду на промивку організму.
  • Перед їжею випити води з розрахунку 150-180 мл води на 100 гр їжі, щоб шлунково-кишковий тракт не крав ні краплі води у інших органів для виробництва всіх рідин, які беруть участь в травному процесі. Слина на 99% складається з води, шлунковий сік на 95,5% складається з води. Гормони, ферменти, жовч, слиз в кишечнику - для вироблення всього цього необхідна ТІЛЬКИ ВОДА. Якщо ми не дамо води в достатній кількості організму, то він змушений буде її красти у інших органів, а точніше у:
    1. Плазми крові (наслідки: скачуть тиск, тромби, втома, сонливість, мігрені і всі проблеми, пов'язані з обміном речовин). Міжсуглобової рідини, внаслідок: міжхребетні грижі, подагра, проблеми з суглобами, кістками і межхрящевая тканиною.
    2. Шкіри; клітини шкіри теж віддають свою воду на травний процес і тут, напевно, і так зрозуміло, що відбувається зі шкірою без води.
    3. Нирок, печінки, кісток.

Загалом, всі органи діляться водою, якщо ми її не вживаємо до їжі. При цьому, всі солі, сміття, вільні радикали, мертві клітини, відходи їх життєдіяльності, які дана вода, перебуваючи в цих органах, мала вивести, просто залишає їх на місці. В результаті відкладення солей, інтоксикація, хвороби, лікарі, дороге лікування, операції і ага ....

  • Під час їжі і після нічого не пити. Не можна заважати шлунковому соку і розбавляти його сформований концентрат ніякою рідиною, інакше процес гниття і бродіння починається вже в шлунку, а потім переміщається в кишечник, де, природно, триває, приносячи Вам масу незручностей і провокуючи хвороби.
  • Пити після їжі потрібно правильно - через певний час. Ви самі повинні відчути, коли шлунок закінчить свій процес дезінфекції, приготована кашка (химус) почне підніматися з нижньої частини шлунка до верхньої, ближче до стравоходу (в цій галузі ви відчуєте легку вагу). Саме з цього моменту, починайте пити воду ковтками, протягом усього часу до моменту наступного прийому їжі кожні 10-15 хвилин. Саме ЛУЖНА вода відкриває клапан (сфінктер), розташований між шлунком і дванадцятипалої кишкою, і їжа порціями проходить нижче, залишаючи шлунок через дванадцятипалу кишку в тонкий кишечник, де триває травлення.

Вода розчиняє поживні речовини в організмі, доставляючи їх в клітини і регулюючи температуру тіла. Вона виконує і ряд інших функцій, критично важливих для нормальної життєдіяльності. У числі таких і підтримка гнучкості суглобів, тому лікування суглобів водою в даний час активно практикується не тільки в ряді східних країн (Індія, Японія), а й у нас.

З метою запобігання настільки неприємному явищу, як дегідратація, здається на перший погляд банальним лікування простою водою, стає все більш затребуваним, а головне - доступним абсолютно кожній людині.